Proč i drahá bezdrátová sluchátka někdy hrají špatně? Pohlídejte si kodeky | Ilustrace: AI DALL-E 3

Ilustrace: AI DALL-E 3

Proč i drahá bezdrátová sluchátka někdy hrají špatně? Pohlídejte si kodeky

Kvalitní poslech na bezdrátových sluchátkách není samozřejmost. Hlavní roli hrají kodeky, které musíte hlídat na straně sluchátek i na straně telefonu. Jak se v nich ale vyznat?

S masivním rozšířením smartphonů přišel velký zájem o sluchátka. Později o bezdrátová sluchátka. Drát definitivně odepsal Apple s iPhonem 7, u kterého odstranil 3,5mm jack a prohlásil, že budoucnost poslechu hudby je bezdrátová. Inspiroval tím i další firmy, u prémiových modelů obratem následoval například Samsung.

Jenže nahrazení kvality, kterou přenese do sluchátek kabel, kvalitním Bluetooth přenosem zůstalo někde na půlce cesty. Že máte drahý telefon a drahá sluchátka, neznamená, že máte automaticky zajištěnou nejvyšší kvalitu. Hlavní slovo v tomto řetězci má použitý kodek, který si musíte pohlídat.

Co je to vlastně kodek?

Kodek určuje způsob přenosu bezdrátového signálu ze zdrojového zařízení do sluchátek. Převádí digitální zvukové informace do určitého formátu a zpět. Je to softwarový algoritmus, který komprimuje a dekomprimuje audio data, aby se dosáhlo kompromisu mezi co nejvyšší kvalitou zvuku, nejnižší latencí a spotřebou energie.

Proč je bezdrátový zvuk takový problém?

Je třeba nahlédnout trochu do historie: v roce 1994 představila firma Ericsson standard Bluetooth jako bezdrátovou alternativu pro tehdy populární konektor RS-232. Mělo jít primárně o datovou komunikaci mobilních zařízení mezi sebou. Žádné vysoké rychlosti, žádné řešení kvality.

O první nasazení Bluetooth do mobilního telefonu se postaral také Ericsson, avšak stalo se tak až v roce 2001 v telefonu R520. Přeskočíme dětské krůčky, nás bude nejvíce zajímat profil A2DP (Advanced Audio Distribution Profile), který má na starost přenos stereo zvuku třeba do sluchátek. To je dnes standard.

Základní problém tedy je, že Bluetooth nebyl původně navržen pro přenos zvuku, kde je důležitý důraz na kvalitu služeb (QoS). Tedy že vysílané pakety dorazí v přesném pořadí k cíli, kdy se řeší i samoopravitelnost kódu.

Přihlaste se
a zdarma dočtěte
tento článek

 

Po přihlášení můžete také
diskutovat pod články

V pokračování článku také najdete

Jaké existují kodeky a proč je důležité o nich něco vědět.

Proč i kvalitní sluchátka mohou při spojení použít nejhorší kodek SBC.

Jak to celé zkomplikoval (nebo zachránil) Apple.

Určitě si přečtěte

Články odjinud