Kvalitní zvuk a Hi-Fi nejsou jen pro snoby

Kvalitní zvuk a Hi-Fi nejsou jen pro snoby

High-End je pro náročné audiofily a pro milionáře, kteří prostě musí mít to nejlepší, ale není třeba s pohrdáním hledět na ty ostatní, na všechny posluchače hudby, kteří tolik peněz nemají.

V posledních letech sleduji dva zajímavé trendy. Prvním je návrat gramofonů, analogového zvuku, zkrátka toho co je retro, ale také nástup Hi-Res audia, rostoucí ceny špičkových sluchátek a přenosných audiozařízení. Tím druhým trendem setrvalé pohrdání některých audiofilů a hifistů právě Hi-Res zvukem, ale také levnými, stylovými gramofony.

g1.gif

Málo muziky za hodně peněz

Když pohlédnu do dob svého dětství, tak v sedmdesátých letech 20 století dostupnou kvalitou byl přenosný gramofon a páskový magnetofon. Obojí s malým reproduktorem, který nějak hrál, ale o kvalitním poslechu nemohla být ani řeč. „Zlaté“ osmdesátky přinesly kvalitnější přístroje, přišly kazetky, přenosné walkmany, zájemci o kvalitnější poslech si stavěly vlastní reprobedny a zesilovače. Na přístroje z těch letech se nyní díváme s notnou dávkou nostalgie, s pocitem, že tenkrát se věci dělaly pořádně, vydržely, byly krásné a hlavně, že to hrálo.

81axX5Ml5VL._SL1500_.jpg

Devadesátá léta znamenala nástup digitální hudby, především CD disky, které vytlačovaly gramofonové desky. Kdo si pamatuje tu dobu, tak zajisté ví, že když jste si chtěli něco nahrát, tak doba nahrávání byla 1:1, zkrátka pokud jste si chtěli nahrát hodinové CDčko na kazetu, tak vám to zabralo jednu hodinu (a kvalitní kazeta stála 70 až 120 Kč podle typu).  Dostupná sluchátka hrála mizerně, walkmany měly problémy s kolísáním otáček. Za CD přehrávač jste zaplatili celou svojí výplatu, za zesilovač a reprobedny klidně násobek. Abychom nezůstali jen u hudby, tak malinký 21“ CRT televizor stál tolik, co dnes některými proklínané LCD televizory, dnes ale dostanete za tutéž částku 50“ televizor.

2010-10-23-1.jpg

Průměrná hrubá měsíční mzda v roce 1994 byla 6 900 Kč. Pokud si matně pamatuju, tak sluchátka Koss PortaPro stála přibližně 2 500 Kč.  Takže jste za ně zaplatili přibližně půlku čistého příjmu. A na televizor jste měli našetřeno tak za půl roku, pokud jste si odkládali půlku výplaty měsíčně. Dnes za PortyPro zaplatíte zhruba 1 000 Kč, to při průměrném platu 28 000 a za slušný 40“ televizor dáte maximálně 10 000 Kč.

Kvalitní hudba pro každého

Ano, začátkem devadesátek se Hi-Fi zajímalo asi více lidí, časopis Stereo se prodával v nákladu několik desítek tisíc, v roce 1996 byl náklad přes 60 000 výtisků. Na mobily s MP3 jste mohli zapomenout, začala se ale vypalovat CD.  

Dnes máme streamovanou hudbu zdarma, MP3 přehrávač nemusíme kupovat vůbec, je základem každého telefonu, MP3 můžete koupit, nebo upirátit zdarma, celé CD nakopírujete za minutu, do uší dáte sluchátka, které jste dostali v ceně a už můžete poslouchat. V roce 1992 CDčko s konkrétní hudbou, kterou jsem sháněl, objednával ze zahraničí a zaplatil jsem za ně velmi mnoho i na dnešní podmínky – 600 Kč, dnes to mám během pár minut stáhnuté přes internet za cenu výrazně nižší. Běžně dostupné jsou kompletní diskografie legendárních hudebních skupin, které vám zaberou hodiny a hodiny, než si to všechno poslechnete.  

essential2_5.jpg

Mikrosystém v ceně 5 tisíc Kč vám nabídne kvalitu, o které jste si před dvaceti lety za tutéž částku mohli nechat zdát, sluchátka za 5 tisíc nabídnou zvuk v takové kvalitě, že by z ní před 20 lety byli naprosto unešení téměř všichni náročnější posluchači a vyznavači Hi-Fi.

Gramofon je volba

Občas slyším názory, že pro kvalitní poslech potřebujete gramofon a lampový zesilovač. Ano, pokud chcete mít poslech hudby jako obřad, večer si nalít skleničku vína, zapálit svíčku a se svým děvčetem si vychutnat dokonalé tóny své oblíbené skupiny z LPčka, máte tu možnost. Ale není ji třeba vnucovat někomu jinému, není třeba se holedbat, že jedině tento způsob je ten správný.

Díky bohu za hipstery, návrat gramodesek a retro. Nikoliv ale kvůli tomu, že dnešní technika nám dostatečnou kvalitu nenabídne. Ale díky tomu z hudby přestává být kulisa a dokážeme se v dnešním shonu zastavit a poslechnout si v klidu oblíbenou skladbu. A pokud použijeme mikrosystém, sluchátka a smartphone, nebo komponentní Hi-Fi systém, je to jedno.

Ano, je pravděpodobné, že postupně budete chtít třeba lepší zvuk, zkusíte Hi-Res, navštívíte výstavu High-End audia, ale to je už volba a koníček pro ty, kdo chtějí něco více. Protože přiznejme si, kvalita zvuku, která je dnes dostupná masám je vyšší, než ta, kterou v osmdesátých letech minulého století byla k dispozici jen těm movitým. High-End je pro náročné audiofily a pro milionáře, kteří chtějí mít to nejlepší, ale není třeba pohrdlivě pohlížet na ty ostatní, na všechny ty posluchače hudby, kteří tolik peněz nemají. 

Určitě si přečtěte

Články odjinud